گرین تک چیست

گرین تک (Green Tech) مخفف Green technology است. تکنولوژی سبز به معنی تکنولوژی‌های دوستدار محیط زیستی است که تلاش دارند اثرات فعالیت‌ ما را به واسطه محصولاتشان، فرآیند تولیدمحصولاتشان و یا زنجیره تأمین‌شان، اثرات فعالیت‌ ما را بر طبیعت معکوس کنند یا کاهش دهند.

شاید با شنیدن واژه فناوری سبز به سرعت انرژی‌های پاک و خودرو‌های الکتریکی را به یاد بیاوریم؛ هرچند این‌ها مثال‌هایی از گرین تک هستند ولی تنها بخشی از فناوری‌هایی هستند که زیرمجموعه تکنولوژی سبز قرار می‌گیرند.

در واقع هر تکنولوژی که به ما کمک کند تا محیط زیست را کمتر آلوده کنیم، از منابع کمیاب بهتر حفاظت و استفاده کنیم و به حفاظت از تنوع زیستی گونه‌ها کمک کنیم و یا اکوسیستمی را که تخریب کرده‌ایم بازسازی کنیم زیر مجموعه تکنولوژی سبز است.

تکنولوژی سبز توجه سرمایه‌گذاران بسیاری را در سطح جهان به خود جلب کرده است. بنا بر گزارش منتشر شده در سایت alliedmarketresearch ارزش بازار تکنولوژی سبز و پایدار در سال ۲۰۲۰ برابر ۱۰.۳۲ میلیارد دلار بود و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ به ۷۴.۶۴ میلیارد دلار برسد.

چرا گرین تک اهمیت دارد؟

افزایش جمعیت و افزایش مصرف موجب فشار بسیار زیاد ما بر منابع طبیعی شده‌است. ما علاوه بر نابودی طبیعت و محیط زیست گونه‌های مختلف برای تامین غذا و مواد خام با رها سازی زباله‌های تولید شده در طبیعت و مصرف سوخت‌های فسیلی فشار زیادی را بر زندگی در تنها سیاره قابل زیستی که می‌شناسیم وارد کرده‌ایم.

بحران جهانی گرمایش زمین، آتش سوزی‌های گسترده، نابودی گونه‌های مختلف، آلودگی آب و هوا و محصولات غذایی همه و همه نتیجه بی‌توجهی به عواقب نحوه زندگی ما هستند. گرین تک تلاش ما برای جلوگیری از گسترش این فجایع و معکوس کردن آثار مخرب فعالیت‌های ما بر محیط زیست است.

ردپای کربنی

طبق تعریف سایت nature.org «ردپای کربنی مقدار کل گاز‌های گلخانه‌ای تولید شده (شامل دی اکسید کربن و متان) است که به وسیله فعالیت‌های ما تولید می‌شود». یکی از اهداف گرین تک کاهش رد پای کربنی است.

بر اساس همین مطلب برای رسیدن به هدف جلوگیری از افزایش ۲ درجه سانتی‌گرادی دما باید میزان میانگین سالانه کربن فوت پرینتمان را تا سال ۲۰۵۰ به ۲ تن در سال کاهش دهیم. در حالی که این میزان برای آمریکا در حال حاضر در حدود ۱۶ تن در سال است.در گرین تک نه تنها باید به اثرات مستقیم تکنولوژی و روش‌های مورد استفاده بلکه باید به اثرات غیر مستقیم آن نیز توجه کرد.

چند نفر در حال تحلیل ردپای کربنیتوجه به اثرات تکنولوژی در گرین تک

یکی از مشهو‌رترین مثال‌های گرین تک خودروهای الکتریکی هستند. بخشی از گرمایش زمین نتیجه استفاده ما از موتورهای احتراقی در صنعت حمل نقل است. پاسخ گرین تک به این موضوع تولید خودرو‌های الکتریکی بوده که به کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی کمک کنند.

ولی این راه حل واقعاً تا چه حد به کاهش گازهای گلخانه‌ای منجر می‌شود. در واقع تا زمانی که برق مورد نیاز این خودرو‌ها کاملاً از منابع پاک تأمین نشوند، استفاده از خودرو‌های الکتریکی به تنهایی نمی‌تواند راهکاری کاملاً موثر برای از بین بردن اثرات مصرف سوخت‌های فسیلی ناش از صنعت حمل و نقل باشد.

از طرف دیگر امروزه از لیتیوم برای تولید باتری‌ این خودرو‌ها استفاده می‌کنیم. لیتیوم عنصری کمیاب است و برخی از غنی‌ترین منابع آن در آمریکای جنوبی در زیر جنگل‌های آمازون قرار دارند و برای استخراج بیشتر آن ناچار خواهیم بود این جنگل‌ها را تخریب کنیم.

بنابراین توسعه در فناوری سبز در زمینه‌های گوناگون به ما کمک می‌کند که بهتر به اهداف خود برسیم. به این منظور باید تمامی راه‌حل‌هایی که منجر به کاهش آثار منفی ما بر محیط طبیعیمان می‌شوند در کنار هم توجه کنیم.

گرین تک چیست

انواع گرین تک

هر چند با شنیدن گرین تک به سرعت تکنولوژی‌هایی مانند انرژی‌های تجدید پذیر و خودرو‌های الکتریکی را برای ما تداعی می‌کنند. شکی نیست که با توجه به بحران گرمایش جهانی این تکنولوژی‌ها جزیی اساسی از گرین تک هستند؛ ولی واژه گرین تک گستره وسیعی از تکنولوژی‌های گوناگون را پوشش می‌دهد.

برای نمونه نوآوری در صنایع کشاورزی و دامپروری بخش مهمی از تکنولوژی سبز است. این تکنولوژی‌ها می‌توانند منجر به تولید محصولات غذایی سالم‌تر با ماندگاری بهتر بدون استفاده از مواد شیمیایی آلوده کننده محیط زیست نظیر انواع کود‌ها و سموم شیمیایی شوند.

همچنین می‌توان با تولید غذای دامی که میزان متان تولید شده توسط دام را کاهش دهد به کاهش ردپای کربنی کمک کردد. و یا با استفاده از نوآوری، گوشت‌ها و مواد جایگزین گوشتی را ایجاد کرد که نیاز ما به پرورش دام را کاهش دهند.

یکی دیگر از معضلات شیوه زندگی ما ضایعات و آلودگی تولید شده توسط انسان است. بخشی از تکنولوژی‌های توسعه یافته در این حوزه سعی می‌کنند که هر چه بیشتر حجم این ضایعات و آلودگی‌ها را با اصلاح شیوه‌های تولید و توزیع کاهش دهند. بخشی از گرین تک نیز تلاش برای بازیافت این ضایعات و پاکسازی محیط زیست از این آلودگی‌ها است.

گرین تک چیست

راه حل برای آینده

گرمایش جهانی، آلودگی هوا، آلودگی آب‌ها، انقراض بسیاری از گونه‌ها نتیجه فعالیت بشر است. گرین تک پاسخ علم و تکنولوژی به این بحران‌ها است. با استفاده از فناوری سبز ما تلاش می‌کنیم که اثرات منفی خود بر طبیعت را با تغییر علمی شیوه انجام فعالیت‌هایمان کاهش دهیم و یا معکوس کنیم.

پیشنهاد شما برای کاهش ردپای کربنی چیست؟ استارت‌آپ‌های فعال در این زمینه را می‌شناسید؟ شتتاب‌دهنده‌ها چگونه می‌توانند به توسعه گرین تک کمک کنند؟ ایده استارت‌اپی شما برای نجات طبیعت چیست؟

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *