اعلام نتایج فراخوان “جذب طرح کسب و کار و محصولات نوآورانه”


در نیمه دوم زمستان ۱۳۹۹، مرکز نوآوری ایران زمین، وابسته به بانک ایران زمین، تصمیم گرفت تا بار دیگر زمینه‌ساز همکاری با دوستداران نوآوری و فعالان استارتاپی شود. برگزاری فراخوان “جذب طرح کسب‌وکار و محصولات نوآورانه” با هدف هم‌افزایی و توسعه زیست بوم کسب‌وکارهای نوپا، که از ۱۵ بهمن ماه آغاز گردید و تنها تا ۹ اسفندماه مهلت داشت، به دلیل استقبال گروه‌های خلاق این حوزه، تا ۱۵ اسفندماه نیز تمدید گردید. این فراخوان چالشی بود تا علاقه‌مندان در حوزه‌های فینتک، سلامت، شهر هوشمند و امنیت، برای تبدیل ایده‌های جدید خود به واقعیت تلاش بیشتری نمایند.

طی روزهای برگزاری فراخوان، فرآیند ارزیابی و رتبه‌بندی طرح‌ها نیز، توسط کارشناسان مجرب و تیم داوری مرکز نوآوری ایران زمین انجام گرفت تا همانطور که وعده داده‌بودیم، در ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزیدگان اولیه این فراخوان، معرفی شوند. گذشته از تعداد طرح‌ها، حجم و موضوع آنها نیز، بسیار متنوع و تاحدی غافلگیرانه بود؛ طرح‌های ارسالی شامل فایل‌های متنی، عکس، ویدئو، اینفوگرافی و طرحهای کسب و کاری بودند. به همین دلیل، ارزیابی منصفانه و رتبه‌بندی تک‌تک طرح‌ها، به‌گونه‌ای که کمترین میزان خطا در آن رخ دهد، کاری زمان‌گیر و گاه پیچیده بود؛ اما سرانجام در این فراخوان که یک ماه به طول انجامید، تمامی ۸۵ طرح و ایده کسب‌وکاری که از طریق وب سایت مرکز نوآوری ایران زمین ثبت گردیده، توسط کارشناسان تیم شتابدهی و سرمایه‌گذاری ارزیابی شد.

در فرآیند ارزیابی، ابتدا همه‌ی طرح‌ها براساس حوزه‌های مدنظر دسته‌بندی شدند. البته برخی از طرح‌های ارسالی خارج از حوزه‌های هدف در این فراخوان بود که متاسفانه از چرخه ارزیابی خارج شدند. سپس طرح‌ها براساس شاخص‌های عمومی، شاخص‌های فنی و شاخص‌های بازار امتیازدهی شدند. این رتبه‌بندی در چندمرحله انجام گرفت و چندین بار بازبینی شد تا درنهایت، از ۸۵ طرح دریافتی، ۳۲ طرح در حوزه‌های تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات، حمل و نقل،  فین‌تک و سلامت و پزشکی که با رویکردهای مرکز نوآوری ایران زمین همخوانی داشته، برای ورود به مرحله دوم ارزیابی، که با توجه به شرایط حاکم بدلیل شیوع ویروس کرونا، بصورت غیرحضوری، برگزار خواهد شد برای شرکت در دوره‌های پیش‌شتابدهی، شتابدهی و سرمایه‌گذاری، وارد رقابت در مرحله ارزیابی نهایی و موشکافانه شدند. شایان ذکر است نتایج اولیه بررسی ۸۵ طرح تا روز چهارشنبه (مورخه ۲۷/۱۲/۱۳۹۹) از طریق ایمیل به افراد ثبت‌نام کننده، اطلاع‌رسانی خواهد شد و ارزیابی نهایی ۳۲ طرح، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با هماهنگی قبلی صورت خواهد گرفت.

اخباراخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *